Jak daleko sięgają granice działki?
Posiadanie własnej działki to marzenie wielu osób. Jednak czasem granice między sąsiadami mogą stać się przedmiotem sporu a marzenie przeobraża się w senny koszmar. Zrozumienie, jak daleko sięgają granice działki oraz znalezienie sposobu na rozwiązanie ewentualnych konfliktów z sąsiadem, jest kluczowe dla utrzymania spokoju i dobrych stosunków sąsiedzkich.
Jak samemu określić granice działki?
Pierwszym krokiem do uniknięcia sporów sąsiedzkich jest dokładne zrozumienie, jak przebiegają granice działki. Istnieje kilka sposobów, aby to zrobić:
1. Dokumentacja:
Sprawdzenie dokumentów własnościowych działki może dać pewien obraz granic. Mapy ewidencyjne załączone do aktów notarialnych lub znajdujące się w aktach Ksiąg Wieczystych zawierają informacje o granicach działki. Innym powszechnie dostępnym dokumentem jest mapa zasadnicza. Często granice z wymienionych map pokrywają się ze stanem ujawnionym na Geoportalu Krajowym. Obecnie, właściciel nieruchomości może kupić dokumentację dotyczącą granic jego nieruchomości we właściwym miejscowo Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, Jednak bez szczegółowej analizy dokumentacji pierwotnej, na podstawie której zostały naniesione granice na mapę nie da się ocenić czy zapewniają wystarczają dokładność.
2. Pomoc specjalistów:
Skorzystanie z usług geodety może być doskonałym pomysłem. Specjalista ten jest w stanie precyzyjnie określić granice działki na podstawie dostępnych dokumentów i pomiarów terenowych. Obowiązujące przepisy obligują geodetę do starannej analizy i wykorzystania istniejących dowodów podczas określania przebiegu granic działki.
3. Fizyczne oznaczenia:
Istnieją różne sposoby oznaczenia granic działek, takie jak płoty, mury, czy znaki graniczne. Jednakże, w niektórych przypadkach mogą one być nieaktualne lub nieprawidłowe. Jeśli nie masz pewności o poprawności położenia tych znaków niezbędny będzie geodeta, który je zweryfikuje.
Wyznaczenie granic działki z perspektywy geodezyjnej
W świetle geodezyjnym istnieje kilka trybów określenia granic działki, które mogą pomóc uniknąć sporów:
1. Wyznaczenie punktów granicznych –wykonywane pod warunkiem, że dokumenty geodezyjne zawierają wystarczająco dokładne informacje o granicach działki.
2. Wznowienie znaków granicznych – jak w punkcie powyżej, tylko w dostępnej dokumentacji znajduje się informacja, że granice działki w przeszłości oznaczono trwałymi znakami a znaki te aktualnie uległy uszkodzeniu lub zniszczeniu.
3. Ustalenie przebiegu granic działek – wykonuje się w przypadku, gdy ostatni pomiar działki wykonywany był metodami, które aktualnie nie spełniają wymogów dokładnościowych. Najczęściej dotyczy to dokumentacji z lat 60’ ubiegłego wieku. Pomimo, że dokumentacja ta nie określa precyzyjnie położenia punktu granicznego to należy ją wykorzystać w zakresie dostępnych informacji, np. miary liniowe opisujące szerokość działki.
Geodezyjne wyznaczenie przebiegu granic działki krok po kroku:
1. Analiza dokumentów geodezyjnych:
Mapy i dokumenty geodezyjne zawierają informacje o granicach działki. Ich analiza musi być pierwszym krokiem w określeniu granic. Na podstawie jej wyników geodeta określa tryb w jakim powinny odbyć się czynności.
2. Interpretacja znaków granicznych:
Fizyczne znaki graniczne, takie jak płoty czy mury, mogą być pomocne, ale nie zawsze są wystarczająco precyzyjne lub aktualne.
3. Precyzyjne pomiary geodezyjne poprzedzone zawiadomieniem właściciela i sąsiadów:
Geodeci dokonują pomiarów terenowych i korzystają z dokumentacji, by ustalić granice z najwyższą dokładnością. Po wykonaniu pomiaru sporządza się protokół graniczny, w którym obecni na gruncie wyrażają swoje stanowisko co do przebiegu granic.
4. Sporządzenie dokumentacji
Geodeta po czynnościach w terenie jest obowiązany sporządzić dokumentację w celu aktualizacji treści mapy. Dotyczy to również sytuacji, w której opis granic nie uległ zmianie względem stanu ujawnionego w ewidencji gruntów i budynków.
Co zrobić w przypadku sporu z sąsiadem?
Geodeta podczas czynności granicznych pełni rolę „mediatora”, który ma na celu załagodzenie sporu. Wysłuchuje oświadczeń wszystkich stron co do przebiegu granic. Przedstawia wszelkie zgromadzone dowody w sprawie i wyjaśnia niejasności. To może pomóc znaleźć rozwiązanie, które będzie akceptowalne dla obu stron.
Jeśli wszystkie inne metody zawiodą, istnieją oficjalne procedury prawne, takie jak wniesienie sprawy do sądu lub rozgraniczenie nieruchomości.